Date & time Venue Auditorium Maximum UW Lineup 18:30 otwarcie drzwi
19:00 koncert
Tickets Free Links Facebook Event Artist link

Sorry, this entry is only available in Polish.

Od poniedziałku 11 do czwartku 14 września 2023 roku w Uniwersytecie Warszawskim będziemy mieli okazję posłuchać utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu znamienitych pianistów z Polski i zagranicy.

Ideą koncertów chopinowskich jest przypomnienie, że Fryderyk Chopin studiował w Uniwersytecie Warszawskim i jest najwybitniejszym absolwentem naszej Alma Mater.

W trzecim dniu naszego cyklu koncertów (w środę, 13 września 2023) wystąpi polski pianista – Jacek Kortus.

Wszystkie koncerty odbędą się w Auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Recitale poprowadzi Tadeusz Deszkiewicz

Krótka biografia pianisty:

Jacek KORTUS – pianista

Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Obecnie pracuje w tej uczelni na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu.

Jacek Kortus uczestniczył w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, zdobywając na nich liczne nagrody. W 2003 roku był finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Stefana Seilera w Kitzingen (Niemcy), a w 2004 roku otrzymał nagrodę specjalną na VI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów Arthur Rubinstein In memoriam w Bydgoszczy. W 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pianista koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą – m. in. w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chile, Chinach, Japonii, Izraelu, Palestynie, Maroku i na Tajwanie.

W 2002 roku uzyskał stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich Pomoc Młodym Talentom. Dwukrotnie zdobył stypendium Ministra Kultury (w latach 2002 i 2005). W 2006 roku został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki przyznawanym przez redakcję Głosu Wielkopolskiego młodym artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także Medalem Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej. Był nominowany do Paszportów Polityki.

W 2008 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Jacka Kortusa z dziełami Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta, nagrana dla wytwórni Muza Polskie Nagrania, która w 2009 roku otrzymała nominację do nagrody Fryderyka. Natomiast w 2015 roku ukazała się jego płyta z pieśniami kompozytorów polskich, nagrana wspólnie z wybitnym polskim tenorem, Tomaszem Zagórskim.

W 2011 roku artysta otrzymał stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne, a w roku 2017 honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Transmisje online cyklu recitali chopinowskich bezpośrednio z Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego do obejrzenia na stronach www.fundacjauv.org.pl, www.chopinbylzuw.pl.

Organizatorzy: Fundacja Universitatis Varsoviensis

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Partner Główny: P.P. „Porty Lotnicze”

Partner: Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego

Patroni medialni: Polskie Radio RDC, Radio Wnet

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.