DEZERTER to zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 r. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel „Ku przyszłości” (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock’n’Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.
Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). W 2016 r., po 33 latach, został wznowiony singiel „Ku przyszłości”.
Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.
Piosenki Dezertera znalazły się na wielu składankach oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów (m.in. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reż. A. Wajdy oraz „Dom zły” w reż. W. Smarzowskiego).
Dezerter to:
Robert Matera – gitara, śpiew
Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty
Jacek Chrzanowski – bas
www.facebook.com/dezerter1981
www.youtube.com/dezertertv
1125 to sztandarowy zespół polskiej sceny hardcore. Powstał w 1996 roku w małym miasteczku Złotów, z inicjatywy Piotra Michasia (weterana lat 80-tych z lokalnie kultowego zespołu Reżim), który zrekrutował młodszych niemal o pokolenia chłopaków. Skład okazał się połączeniem idealnym. Zespół z marszu nagrał pierwszą kasetę, która okazała się hitem na scenie undergroundowej, a po występie na Totalnym Rozpierdolu Systemu w Podkowie Leśnej w 1997 roku, zaczął koncertować w całym kraju. 1125 byli wówczas kwintesencją stylu hardcore, a jednocześnie mieli w sobie te kilkanaście procent punk rocka co sygnalizowała zarówno nazwa 1125 pochodząca ze sztandarowego kawałka Rejestracji, jak i sama muzyka oraz polskie teksty. Wszystko to sprawiło, że „jedenastki” jednoczyły punków i hardcorowców. Aktywność 1125 sprawiła, że Złotów stał się ”stolicą polskiego hardcore”, a kapela jego symbolem. Błyskawicznie przygotowany nowy materiał, został nagrany tym razem w szwedzkim studio Soundlab, co było potężnym jakościowo skokiem w dyskografii zespołu. W 1999 roku materiał ten ukazał się na płycie „Płonie mi serce”, a utwory z niej pochodzące do dziś są trzonem koncertowego setu zespołu. Kolejne lata to split album z zespołem Frontside, oraz druga wizyta w Szwecji. Jej owocem była płyta „Nieugięci” (2002), zdradzająca skłonność do nieco cięższego, metalowego brzmienia. Następne albumy zespołu to „Next War” (2004), „Victims Of Forgetting” (2007) oraz „For When Tomorrow Comes” (2008). Po okresie mniejszej aktywności, zespół 1125 zagrał w 2016 roku ponad 20 koncertów, świętując w ten sposób swoje 20-lecie. Koniec roku 2018 przyniesie ich nowy, pierwszy od 10 lat premierowy album.
Obecny skład 1125 to:
Rafał – wokal, Szymon – gitara, Adam – gitara, Dawid – bas i Krzysiek – perkusja.